Narodili ste sa, študovali a istý čas aj hudobne pôsobili na Kube. Všetko nasvedčuje tomu, že ste tu mali výborné podmienky na štart veľkej kariéry. Prečo ste sa rozhodli rodnú krajinu opustiť?

Nuž podmienky sú jedna vec a dynamika kubánskeho hudobného biznisu druhá. Keď som to kriticky a racionálne zhodnotil, ako najlepší variant sa mi javil práve odchod z krajiny. Z môjho pohľadu, a zrejme aj z pohľadu mnohých kubánskych umelcov, je veľkým úspechom vybudovať si kariéru v zahraničí.

Už na prvý pohľad môže vyzerať snaha uplatniť sa v hudobnej sfére mimo domova ako ťažšia a tŕnistejšia cesta. Navyše, ak vezmem do úvahy fakt, že Slovensko je od mojej rodnej krajiny vzdialené tisíce kilometrov a latino rytmy tu nemajú žiadnu tradíciu. Ale som tu. (smiech) Mal som to šťastie, že som vkročil na slovenskú pôdu ako spevák a celé tie roky tu ako spevák aj pôsobím. Takže idem za svojím cieľom a po ceste, ktorú som si vybral.

Ako dlho ste zvažovali toto životné rozhodnutie?

Tomuto rozhodnutiu predchádzala zrelá úvaha, ktorá však trvala kratšie, než samotná realizácia. Aby som to ozrejmil: v čase, keď som ešte žil na Kube, nebolo možné svojvoľne opustiť krajinu iba preto, že chcem žiť a pracovať niekde inde. Takáto príležitosť musela človeku doslova sama zaklopať na dvere.

Hoci som sa mohol na vlastnoručne zostrojenom plavidle nelegálne preplaviť (v horšom prípade doslova preplávať) na Floridu, na tak riskantné dobrodružstvo som predsa len nenabral odvahu. Takže som si svoj veľký cieľ intenzívne vizualizoval a čakal na legálnu príležitosť vycestovať. Tá sa mi síce naskytla viackrát, ale až na Slovensku som našiel vhodné podmienky na to, aby som sa tu usadil a začal budovať kariéru.

Ako často chodievate domov na Kubu?

Pravdupovediac, od kedy som na Slovensku, na Kube som nebol, no v kontakte s blízkymi a aj aktuálne informácie o dianí v krajine mám.

Čo vám tu z Kuby najviac chýba?

Popri rodine a priateľoch, z ktorých je už mnoho rozlezených po svete, mi chýba kubánska klíma, naše tradičné jedlá a potraviny, more. Ďalej také tie spontánne stretnutia so známymi v parku či na pobrežnej promenáde Malecón, ktoré plynule prejdú do neviazanej rumbantely (pouličnej zábavy sprevádzanej spevom, tancom, hrou na hudobných nástrojoch či akýchkoľvek iných predmetoch, ktoré sú po ruke), všetky veselé historky, ktorými si tak radi krátime čas a v neposlednom rade atmosféra a ruch Kube vlastný. U nás je to ako v úli, nech už sa pohybujete kdekoľvek, z každého rohu k vám doľahne hudba. Hudba je pulzom nášho života.

Pôsobíte čisto v šoubiznise alebo sa primárne venujete inej práci a vystupovanie je len zábava?

Spev je moja najväčšia vášeň a som nesmierne rád, že po profesionálnej stránke som mu tiež absolútne oddaný.

Na Slovensku ste už stihli absolvovať niekoľko vystúpení a spolupracovať so známymi umelcami. Ako vás prijalo publikum?

Na Slovensku žijem sedem rokov a za ten čas som absolvoval hádam už aj stovky vystúpení, avšak z rôznych pozícii – ako člen kapely, potom ako sólista a v poslednej dobe ako sólista, ktorý sa začína prezentovať vlastnou tvorbou. Na Slovensku ma publikum prijalo vždy vrúcne. No odkedy spolupracujem s producentom Petrom Pannom a počas koncertov odznievajú aj naše vlastné songy, reakcie publika sú ešte vrúcnejšie a adresnejšie, čo je pochopiteľne niečo úžasné.

Vystupovali ste ale aj v ďalších krajinách (nielen) strednej Európy. V čom vidíte najväčšie rozdiely medzi fanúšikmi?

Hudba, ktorú som zakaždým prezentoval, bola nabitá temperamentom, radosťou a pozitívnou energiou. To je veľmi nákazlivá kombinácia, ktorá dokáže v akomkoľvek publiku vyvolať pocit eufórie. Je to taký balzam na dušu – len sa pozrite, aký máme my Kubánci pod jej vplyvom pozitívny prístup k životu. Ale samozrejme nejaké tie drobné rozdiely som zaregistroval, a to práve v prežívaní spomínanej eufórie. Niektoré národy sú trošku spontánnejšie a iné, naopak, o čosi strnulejšie. Nie všetci sa dokážu tak odviazať.

Akú hudbu, okrem kubánskych rytmov, si rád vypočujete?

V mojom playliste sa popri latino muzike (vypočujem si aj latinoskoamerickú produkciu, nie len tú našu kubánsku) nájde všeličo, od amerického či slovenského rapu, cez r´n´b a pomalý rock na štýl Elánu, až po pár clivých ruských balád. Keď ma nejaká pieseň osloví a dostane sa mi pod kožu, štýl neriešim.

Ako sa vám páčia slovenské dievčatá a v čom je ich najväčší rozdiel v porovnaní povedzme s Kubánkami?

Slovenky sú nádherné ženy, sú zmyselné, láskavé, prídu mi veľmi exotické a v porovnaní s Kubánkami sa mi javia aj o čosi nezávislejšie. Na druhej strane Kubánky sú oveľa expresívnejšie, živelnejšie, spontánnejšie v prejave, rady pútajú pozornosť, provokujú. A v tejto spojitosti mi napadá celkom úsmevný fakt, ktorý som si všimol. Keď na Kube utrúsite lichôtku smerom k neznámej žene na ulici, ako „adios hermosura“, zahľadí sa na vás, usmeje a hneď aj nahodí zvodnejší krok, aby zaujala vašu pozornosť ešte viac.

Skrátka, utvrdila vás v tom, čo ste práve povedali a dala vám najavo, ako dobre jej to padlo. No pokiaľ takýmto, na kubánske pomery bežným spôsobom, polichotíte na ulici Slovenke a ona vás nepozná, ihneď zrýchli krok a ešte aj vytiahne telefón. Akoby chcela naznačiť: len pokračuj a zavolám políciu. A pre nás cudzincov tmavšej fasády to platí hádam aj dvojnásobne. (smiech)

Čomu sa aktuálne venujete?

Vlastnej tvorbe. Už som to asi spomínal, ale momentálne je to pre mňa alfa omega. S producentom Petrom Pannom pracujeme na albume, pre mňa to bude z pozície sólistu debutový album, takže ho mám plnú hlavu. A samozrejme neustále brázdim po Slovensku a koncertujem.

Ako vyzerá váš bežný deň?

No keďže som do značnej miery sám sebe pánom, pokiaľ nemám práve pracovné povinnosti vo forme vystúpení, deň vyzerá tak, ako si ho zorganizujem. Čiže v akom pomere si namiešam bežné povinnosti s voľnočasovými aktivitami. Hudba ale nemôže chýbať! A to neznamená, že ju musím práve počúvať z rádia či prehrávača. Ja ju nosím stále v hlave.

Prezraďte nám pracovné, a pokiaľ chcete i súkromné plány pre tento rok.

V prvom rade chcem intenzívne zamakať na ďalších piesňach, fanúšikovia čakajú na album a ja ich a ani seba nechcem a nemôžem sklamať. Naďalej plánujem čo najviac koncertovať, dostať našu hudbu k čo najširšiemu publiku.

Ako muž s kubánskymi koreňmi ste určite zvyknutý na slnko a krásne, teplé dni. Vplývajú na vás, vašu náladu či tvorbu výkyvy počasia?

Nie. Výkyvy počasia vedia akurát tak potrápiť môj imunitný systém, na duševnú pohodu mi nesiahajú. Naša kubánska nátura si niečo také nepripúšťa. Sme zvyknutí nastaviť úsmev upršanému dňu, ale aj bizarnému či fatálnemu problému.

Tanec a hudbu máte v krvi. V čom ešte vynikáte?

Keďže hudbou žijem od detstva, celkom ma pohltila a iné aktivity ma ani veľmi nelákali. Istý čas som síce s chuťou trénoval „lucha libre“ (latinskoamerický wrestling), dnes by som si už ale nedovolil tvrdiť, že v ňom vynikám. Ľudia z môjho okolia si veľmi pochvaľujú moje masérske schopnosti a kubánske jedlá, ktoré rád pripravujem. A mám taký pocit, že všetci Kubánci sme dostali do vienka akési herecké minimum. Takže, ak by došlo na lámanie chleba, v rodnej španielčine by som bol schopný zo seba dostať aj nejaký presvedčivý herecký výkon. (smiech)

Vidno na vás, že ste spokojný, usmiaty a šírite okolo seba pozitívnu energiu. Čo vás ale dokáže spoľahlivo nahnevať?

Keď vypadne elektrina! Na to som priam alergický! Inač sa nezvyknem (na)hnevať kvôli maličkostiam, milujem pokoj, pohodu a súzvuk v medziľudských vzťahoch, takže pohár mojej nekonfliktnej povahy pretečie len vo vyhrotených situáciách. Dokážu ma nahnevať neprávosti, podceňovanie, rasizmus, zrada, zneužívanie človeka človekom.

Kde vás budeme môcť vidieť najbližšie?

V najbližších mesiacoch budem naďalej koncertovať, a to prevažne v kluboch po celom Slovensku.