Keď sa spojí do jedného hudobného projektu Kuba a Slovensko, môžeme očakávať pestrofarebný koktejl živelnej muziky. Príkladom takej spolupráce je La Farándula – spoločný album kubánskeho speváka Eusebia a slovenského producenta Petra Panna, ktorý príde na pulty obchodov už tento mesiac.

Eusebio – vlastným menom Eusebio Nicolás Mena –  žije a tvorí na Slovensku už celých sedem rokov. Jeho príbeh s našou krajinou je dlhý, no po rokoch ho už vie zhrnúť do jedinej vety. „Na Kube som spieval v kapele, ktorá získala na Slovensku dlhodobý angažmán, a keďže som sa počas neho so Slovenskom veľmi zžil, rozhodol som sa tu po jeho skončení a rozpade kapely ostať ako sólista,“ hovorí v plynulej slovenčine.

Či na Kube alebo na Slovensku, Eusebio sa rozhodol živiť hudbou. A tak dodnes cestuje po slovenských kluboch a rozdáva v nich nákazlivú juhoamerickú energiu a latino hudbu. Prijatie do slovenskej hudobnej komunity na seba v jeho prípade nenechalo dlho čakať. Dnes už má sympatický Kubánec na Slovensku pevnú pôdu pod nohami a za chrbtom silnú podporu vo forme hudobnej supervízie jedného z našich najuznávanejších áčkových producentov, Petra Panna, ktorý je okrem iného tiež dvorným producentom rapera Kaliho

Výsledkom niekoľkoročnej medzinárodnej hudobnej spolupráce je spoločný album s názvom La Farándula, ktorý Eusebio a Peter Pann vydajú už 22. marca. Album prináša 15 trackov. Okrem prevažnej väčšiny hudieb od Petra zaradil na album Eusebio aj tri songy, ku ktorým mu hudobné aranžmány robil kubánsky producent Na albume si našla miesto i trojica slovenských hosťovačiek – raperi Čistychov a Kali a speváčka Veronika Strapková.

Spolu s albumom vydajú Eusebio a Peter Pann v marci rovnomenný singel. „La farándula je taký euforický song tak trochu o tom, kto som. Odráža moje súčasné rozpoloženie – som spokojný tu a teraz s tým, čomu sa venujem. Intenzívne prežívam prítomný moment. Môj profesionálny život sa točí okolo scény, ale nehrám sa na celebritu, som, ako na Kube hovoríme, farandulero –  tak trochu bohém, tak trochu nomád s obrovskou vášňou pre muziku, showtime a interakciu s ľuďmi, medzi ktorých rád prinášam zábavu a dobrú náladu. A prečo som pomenoval album La Farandula? Na Kube je to populárny slangový výraz, v ktorom sa spája umenie a zábava, pestrosť a hravosť a práve v tomto duchu vznikal náš album, aby priniesol poslucháčom trochu horúcej atmosféry, rozptýlil ich a naladil na vlnu pohodovej, pozitívnej a radostnej emócie, ktorá rozvibruje telo i ducha,“ vysvetľuje Eusebio pojem La Farándula, ktorý môže byť pre mnohých Slovákov veľkou neznámou. Ako dodáva, do slovenčiny by toto slovo voľne preložil ako „cestu umelca“.

Tú symbolicky stvárnil v nomádskom videoklipe k rovnomennému titulnému singlu La Farándula slovenský režisér Dušan Krajčovič. Klip je vyskladaný z autentických záberov a obrazov z nedávneho turné Eusebia a Petra Panna po Taliansku a z koncertov, ktoré tam odohrali.

http://doma.markiza.sk/clanok/1861761?name_url=kvoli-slovensku-opustil-krasnu-kubu-spevak-eusebio-si-vas-ziska