V lete slovenskú hudobnú scénu ozvláštnila nová pesnička Alegria od dovtedy neznámeho speváka Eusebia, ku ktorej spravil beat známy bratislavský producent a DJ Peter Pann. Tu zbystrili pozornosť mnohí hudobní nadšenci a všetci sa pýtali na to, odkiaľ sa tento týpek zjavil a okamžite si na spoluprácu prizval také eso, akým je spomínaný Mako (Peter Pann). Tím highlife.sk sa teda pustil do práce a za pomoci chalanov z PPA Promoagency sme pre teba vyspovedali tento objav z exotického ostrova Kuba.

Takže v prvom rade by som ti azda poďakoval za to, že si si našiel čas na rozhovor pre highlife.sk. Začal by som tvojím predstavením, mohol by si nám ozrejmiť ako sa na scéne zrazu objavil Eusebio?

Nuž, žijem na Slovensku už pár rokov, ale ako každý cudzinec som sa tu musel najprv trochu “rozkukať”, zabehnúť, prejsť si istú cestu a samozrejme nadviazať kontakty, aby som sa v tomto novom a v porovnaní s Kubou diametrálne odlišnom priestore opäť dostal v oblasti hudby k vlastnej tvorbe. Od prvého dňa na Slovensku som síce fungoval ako spevák, avšak v kubánskej kapele, ktorá hrala tradičnú kubánsku hudbu. Veľká zmena a ten skutočne ťažký začiatok prišiel po rozpade kapely, kedy som bol okolnosťami prinútený začať ako sólista úplne od nuly. Veľmi rýchlo som tomu ale prišiel na chuť, po viacerých stránkach ma to obohatilo, postupne som prekopal repertoár, čiže popri tej našej tradičnej salse, čače, sone či bolere, som začal spievať aj merengue, latino pop, reggaeton, merengueton a electro latino. Až som sa dostal do bodu, kedy som pocítil potrebu začať v tejto forme robiť vlastné veci. Piesne som skladal odvtedy, kedy som sa začal na Kube venovať hudbe profesionálne, ale v iných štýloch, než je tomu teraz. Takže Eusebia v podobe, v akej sa, ako vravíš, objavil na scéne, sformovalo Slovensko a definitívne sa zrodil minulý rok, keď som nadviazal spoluprácu s producentom Petrom Pannom.

Hneď svojím prvým počinom si nastavil latku dosť vysoko. Čakal si, že Alegria bude mať medzi ľuďmi taký úspech?

Aké budú reakcie ľudí, ku koľkým si skladba nájde cestu, nad tým uvažuje každý umelec s rešpektom. A ešte keď sa jedná o vôbec prvý song. Dúfal som však, že sa Alegria bude páčiť. Je výsledkom zaujímavej spolupráce, ktorá sa niesla vo veľmi pozitívnom duchu. To, že ľudí naozaj oslovila, ma nesmierne teší.

Produkciu ti obstaral nám dobre známy Peter Pann. Ako sa zrodila táto spolupráca s Makom?

Na jednej akcii som počul skladbu Baila Morena, ktorú Mako produkoval a veľmi sa mi ten song páčil. Akurát som hľadal producenta, tak som ho hneď oslovil, či by bol ochotný spolupracovať. Stretli sme sa a dohodli, že to skúsime. Prvý song vznikol pomerne rýchlo a hladko – bola to práve Alegria, ktorá nás nakopla k ďalšej a ďalšej skladbe, až sme sa utvrdili v tom, že táto spolupráca sa môže veľmi zaujímavým spôsobom rozvinúť a že sme si po pracovnej aj ľudskej stránke sadli.

Alegriou sa však tvoja tvorba určite nekončí, mohol by si našim čitateľom priblížiť tvoje ďalšie plány do budúcnosti? Dočkáme sa nejakej zaujímavej spolupráce?

Máme s Petrom Pannom hotových pár songov a na ďalších pracujeme. Do konca roku dáme určite ešte niečo von a ak všetko dobre vyjde, budúci rok by z toho mohlo byť CD. Čo sa spoluprác týka, do jednej zo skladieb sme zatiaľ oslovili na spoluprácu Kaliho.

Pre mnohých (a priznám sa, že aj pre mňa) je záhadou, ako sa chalan z Kuby dostal práve na Slovensko. Čo ťa dostalo do našej krajiny pod Tatrami?

Hudba. Kubánske kapely môžu pri troche šťastia získať kontrakt na krátkodobé či dlhodobé angažmán v zahraničí. Pôsobil som na Kube v skupine, ktorá takýmto spôsobom absolvovala zopár kratších tour, až prišla ponuka zo Slovenska, vďaka ktorej sme tu v zoskupení pôsobili viac ako rok a pol.

Už si tu aj troška aklimatizovaný, tak je na mieste sa ťa spýtať, v čom vidíš najväčšie prednosti Slovenska a čo ťa tu najviac zaujalo?

Slovensko je krásna, pokojná a slobodná krajina. Zamiloval som si ju, som tu doma. Čo ma najviac zaujalo? Všetko! Ľudia, príroda, jedlo, veľkonočné tradície, folklór, MHD (autobusy chodia pravidelne a stoja na každej zastávke, nemusím za nimi utekať cez celé mesto, že kde zastavia), hrady a zámky, dokonca aj tá strašne ťažká slovenčina. : -)

Takmer všetci Slováci hrdo vyhlasujeme, že naše ženy sú tie najkrajšie. Ako vnímaš krásu Sloveniek ty? Našla sa nejaká, ktorá ťa očarila alebo si už na Slovensko prišiel zadaný?

Ja, ako hrdý kubánsky Slovák, tvrdím to isté : -) Slovensky sú krásne, exotické, zmyselné, proste očarujúce. Do jednej som sa zamiloval na prvý pohľad.

Na záver nášho krátkeho predstavovacieho rozhovoru by som ti chcel v mene celého tímu highlife.sk popriať veľa úspechov a dal ti aj priestor na pár slov pre našich a hlavne tvojich fanúšikov.

I ja prajem celému tímu highlife.sk veľa zdaru a veľa čitateľov a ďakujem vám za priestor, ktorý ste mi týmto rozhovorom poskytli. Všetkých fanúšikov pozdravujem, ďakujem veľmi pekne za vašu podporu a teším sa na vás na koncertoch. Y que viva la alegria!

Ako Eusebio spomenul, už čoskoro sa môžeme tešiť na jeho nové počiny, no ešte predtým ho čaká turné, ktoré majú na starosti ľudia z PPA Promoagency a začne sa už 11. októbra v bratislavskom klube The Square. Viac informácií o turné a o predpredaji lístkov nájdeš už čoskoro aj na highlife.sk! Ak ťa zaujímajú novinky “priamo z kuchyne” Eusebia a Petra Panna, tak podpor ich fanpages na Facebooku lajkom!